Cvida Onderzoek · Gegevens verzameld in 2026

Salaris in vacatures: hoe vaak Europa het loon vermeldt

Hoeveel openbare vacatures het salaris vermelden, land voor land, gemeten op 6.782 vacatures van het Europese vacatureportaal.

Belangrijkste bevindingen

45%
van de openbare vacatures vermeldt het salaris, gemiddeld over 24 Europese landenElk land telt één keer mee, ongeacht het aantal vacatures.
90% tegen 36%
waar de wet het salaris in de vacature verplicht, tegenover alle andere landenLanden met die verplichting: Letland, Oostenrijk, Slowakije en Italië.
12 van 24
landen waar minstens de helft van de vacatures het salaris vermeldtIn 10 landen doet minder dan één op de vier vacatures dat.
≤ 9%
van de openbare vacatures vermeldt het salaris in Zweden, Denemarken en NoorwegenDaarmee horen ze bij de laagste aandelen die we hebben gemeten, ondanks de Noordse reputatie van openheid.

De EU-richtlijn loontransparantie moet een einde maken aan het giswerk: sollicitanten horen het salaris te kennen vóór het sollicitatiegesprek, niet pas na het aanbod. De meeste landen hebben de richtlijn nog niet in wetgeving omgezet, dus hebben we gemeten hoe het er nu voor staat. We namen een willekeurige steekproef uit de openstaande vacatures op EURES, het vacatureportaal van de EU, in 24 landen en controleerden bij elke vacature of er een salarisbedrag in stond. Het antwoord hangt veel meer af van het land dan van de functie: in sommige landen noemt bijna elke vacature het loon, in andere vrijwel geen enkele.

Methode

Bron
EURES, het portaal voor arbeidsmobiliteit van de Europese Commissie, dat de vacatures publiceert van nationale publieke arbeidsbemiddelingsdiensten en partnervacaturesites
Steekproef
6.782 vacatures in 24 landen: maximaal 300 per land, willekeurig gekozen uit de vacatures die op de dag van verzameling openstonden
Verzameld in
2026
Telt als salarisvermelding
Een concreet bedrag of een bandbreedte voor het basissalaris, in de vacaturetekst of in het salarisveld van het portaal. Formuleringen als “marktconform salaris” tellen niet mee, en bonussen, maaltijdcheques of toeslagen op zichzelf ook niet.
Niet gemeten
Verenigd Koninkrijk, IJsland, Litouwen, Roemenië, Bulgarije en Servië
Controle op nauwkeurigheid
234 vacatures, apart getrokken van de vacatures waarmee de classificatie is opgebouwd, met de hand gelezen en beoordeeld: de automatische classificatie kwam bij 97% daarvan overeen. De meeste afwijkingen waren bedragen die ze over het hoofd zag; de aandelen zijn dus eerder iets te laag dan te hoog.

Het gaat om openbare vacatures, niet om de hele arbeidsmarkt. EURES bevat wat de nationale arbeidsbemiddelingsdiensten en hun partnersites aanleveren; LinkedIn en commerciële nationale vacaturesites vallen erbuiten. De aandelen beschrijven de vacatures die een werkzoekende in het publieke systeem vindt.

Het formulier doet er evenveel toe als de werkgever. Verschillende arbeidsbemiddelingsdiensten vragen in een apart veld naar het salaris wanneer een werkgever een vacature aanmeldt, en EURES toont dat veld bij de vacature. Waar het formulier zo'n veld niet heeft, staat het salaris er alleen in als de werkgever het in de tekst zet. Een deel van het verschil tussen landen komt door dat verschil in formulieren.

Heeft een land meer dan 10.000 openstaande vacatures, dan komt de steekproef uit de 10.000 meest recente: verder reikt een zoekopdracht op het portaal niet. Identieke vacatures van dezelfde werkgever met dezelfde functietitel zijn één keer geteld.

Met maximaal 300 vacatures per land is elk aandeel nauwkeurig tot op enkele procentpunten. De tabel geeft voor elk land het 95%-betrouwbaarheidsinterval; waar twee intervallen overlappen, is het verschil tussen die landen niet betekenisvol.

Het salarisveld wordt getoond zoals de arbeidsbemiddelingsdienst het heeft ingevuld. Enkele Kroatische vacatures vermelden bijvoorbeeld bedragen in kuna, een munt die Kroatië in 2023 door de euro heeft vervangen. We tellen wat de sollicitant te zien krijgt en corrigeren de bedragen niet.

Roemenië en Bulgarije zijn buiten beschouwing gelaten, omdat hun arbeidsbemiddelingsdiensten vacatures aan EURES leveren met weinig of geen tekst en zonder salarisveld; er valt dus niets te meten, en 0% zou daar iets zeggen over de aanlevering, niet over de werkgevers. Litouwen en IJsland hadden minder dan 200 openstaande vacatures. Het Verenigd Koninkrijk en Servië maken geen deel uit van EURES.

De juridische situatie per land komt uit onze studie naar cv-regels in Europa, getoetst aan officiële bronnen in 2026.

Waar openbare vacatures het salaris vermelden

Europa is scherp verdeeld. In Polen (100%), Letland (100%), Tsjechië (100%), Slowakije (99%) en Oostenrijk (99%) noemt bijna elke openbare vacature het salaris. In Hongarije (0%), Luxemburg (1%), Zwitserland (1%) en Zweden (2%) doet vrijwel geen enkele vacature dat.

De grote West-Europese markten zitten daartussenin: Frankrijk op 75%, Duitsland en Nederland op 59% en 58%, Ierland op 57%. Spanje komt uit op 14% en België op 34%.

Aandeel openbare vacatures dat het salaris vermeldt

Willekeurige steekproef van openstaande vacatures op EURES, maximaal 300 per land

Aandeel openbare vacatures dat het salaris vermeldtISISNoorwegen: 9%NO9%Zweden: 2%SE2%Finland: 25%FI25%Denemarken: 9%DK9%Estland: 56%EE56%Ierland: 57%IE57%UKUKNederland: 58%NL58%Duitsland: 59%DE59%Polen: 100%PL100%Letland: 100%LV100%België: 34%BE34%Luxemburg: 1%LU1%Tsjechië: 100%CZ100%Slowakije: 99%SK99%LTLTPortugal: 93%PT93%Spanje: 14%ES14%Frankrijk: 75%FR75%Zwitserland: 1%CH1%Oostenrijk: 99%AT99%Hongarije: 0%HU0%ROROItalië: 62%IT62%Slovenië: 8%SI8%Kroatië: 5%HR5%RSRSBGBGGriekenland: 8%GR8%ZeldenBijna altijdNiet gemeten
Toon de gegevens
LandVacatures met salaris
Letland100%
Polen100%
Tsjechië100%
Oostenrijk99%
Slowakije99%
Portugal93%
Frankrijk75%
Italië62%
Duitsland59%
Nederland58%
Ierland57%
Estland56%
België34%
Finland25%
Spanje14%
Noorwegen9%
Denemarken9%
Slovenië8%
Griekenland8%
Kroatië5%
Zweden2%
Zwitserland1%
Luxemburg1%
Hongarije0%

Cvida Onderzoek · gegevens verzameld in 2026 · cvida.io

Maakt een wettelijke verplichting verschil?

Vier van de gemeten landen verplichten werkgevers nu al om het salaris in de vacature te zetten: Letland, Oostenrijk, Slowakije en Italië. Oostenrijk doet dat sinds 2011, Slowakije en Letland sinds 2018. Gemiddeld vermeldt 90% van hun openbare vacatures het salaris, tegenover 36% in de andere 20 landen.

Toch verklaart de wet niet alles. Polen (100%) en Tsjechië (100%) halen dat zonder zo'n regel, omdat hun arbeidsbemiddelingsdiensten naar het salaris vragen wanneer een werkgever een vacature aanmeldt. Italië, waar de regel pas sinds juni 2026 geldt, zit op 62%; ongeveer een derde van de Italiaanse vacatures zonder bedrag verwijst naar de cao in plaats van een bedrag te noemen.

Oostenrijk laat zien hoe een goed gehandhaafde regel eruitziet. De wet schrijft voor dat elke vacature het minimum uit de cao vermeldt, en 99% van de Oostenrijkse vacatures doet dat ook, meestal als “minimaal € … bruto per maand, met bereidheid tot overbetaling”.

Salaris in de vacature: met en zonder wettelijke verplichting

Gemiddelde van de aandelen per land

Salaris in de vacature: met en zonder wettelijke verplichtingWet verplicht salaris in de vacature (4)90%Geen verplichting (20)36%0%25%50%75%100%
Toon de gegevens
LandenVacatures met salaris
Wet verplicht salaris in de vacature (4)90%
Geen verplichting (20)36%

Cvida Onderzoek · gegevens verzameld in 2026 · cvida.io

Alle landen, van meest naar minst open

De gemarkeerde balken zijn de landen waar de wet het salaris in de vacature verplicht.

Openbare vacatures met salaris, per land

Gemarkeerd: de wet verplicht het salaris in de vacature

Openbare vacatures met salaris, per landLetland100%Polen100%Tsjechië100%Oostenrijk99%Slowakije99%Portugal93%Frankrijk75%Italië62%Duitsland59%Nederland58%Ierland57%Estland56%België34%Finland25%Spanje14%Noorwegen9%Denemarken9%Slovenië8%Griekenland8%Kroatië5%Zweden2%Zwitserland1%Luxemburg1%Hongarije0%0%25%50%75%100%
Toon de gegevens
LandVacatures met salaris
Letland100%
Polen100%
Tsjechië100%
Oostenrijk99%
Slowakije99%
Portugal93%
Frankrijk75%
Italië62%
Duitsland59%
Nederland58%
Ierland57%
Estland56%
België34%
Finland25%
Spanje14%
Noorwegen9%
Denemarken9%
Slovenië8%
Griekenland8%
Kroatië5%
Zweden2%
Zwitserland1%
Luxemburg1%
Hongarije0%

Cvida Onderzoek · gegevens verzameld in 2026 · cvida.io

Alle cijfers

Het aandeel vacatures met salaris, met het 95%-betrouwbaarheidsinterval, het deel daarvan dat een bandbreedte noemt in plaats van één bedrag, het aantal geanalyseerde vacatures en wat de wet voorschrijft.

Openbare vacatures met salaris, per land, 2026
LandMet salaris95%-intervalWaarvan bandbreedteVacaturesDe wet
Letland100%99–100%99%300Verplicht in de vacature
Polen100%99–100%31%300Vóór het gesprek
Tsjechië100%98–100%4%300Geen verplichting
Oostenrijk99%97–100%8%300Verplicht in de vacature
Slowakije99%97–100%1%300Verplicht in de vacature
Portugal93%87–96%1%151Geen verplichting
Frankrijk75%70–79%61%300Geen verplichting
Italië62%53–70%17%122Verplicht in de vacature
Duitsland59%53–64%53%300Geen verplichting
Nederland58%52–63%30%300Geen verplichting
Ierland57%51–62%18%300Geen verplichting
Estland56%50–61%71%300Vóór het gesprek
België34%29–40%61%300Geen verplichting
Finland25%20–30%65%300Geen verplichting
Spanje14%10–18%61%300Geen verplichting
Noorwegen9%6–13%41%300—
Denemarken9%6–12%31%300Geen verplichting
Slovenië8%6–12%0%300Geen verplichting
Griekenland8%5–12%44%209Vanaf november 2026
Kroatië5%3–8%13%300Geen verplichting
Zweden2%1–4%67%300Geen verplichting
Zwitserland1%0–3%0%300Geen verplichting
Luxemburg1%0–2%50%300Geen verplichting
Hongarije0%0–1%—300Geen verplichting

Wat dit betekent als je solliciteert

Noemen de meeste vacatures het salaris, maak daar dan gebruik van: je kunt aanbiedingen vergelijken voordat je solliciteert en het gesprek ingaan met een bedrag in je hoofd. Waar dat niet zo is, geeft de EU-richtlijn je binnenkort het recht om de salarisschaal vóór het sollicitatiegesprek te kennen, en in Oostenrijk, Estland, Italië, Letland, Litouwen, Polen en Slowakije heb je dat recht nu al.

  • Staat er een bandbreedte in de vacature, richt je verwachtingen dan op de bovenste helft; de onderkant is meestal het instapniveau.
  • Noemt de vacature alleen het cao-minimum, zie dat dan als ondergrens en niet als het aanbod.
  • Staat er helemaal niets, dan is het redelijk om vóór een tweede gesprek naar de salarisschaal te vragen. Onder de richtlijn mogen werkgevers je niet meer vragen wat je nu verdient.
Zo onderhandel je over je salaris

Deze studie citeren

Cvida (2026). Salaris in vacatures: 24 Europese landen gemeten. Cvida Onderzoek, gegevens verzameld in 2026. https://cvida.io/nl/studies/salary-transparency-in-job-ads

Klaar wanneer jij dat bent

Je hebt de kennis. Bouw nu het CV.

Neem wat je net hebt gelezen en maak er een CV van dat echt antwoorden krijgt. Kies een sjabloon, begin met typen, en wij bewaren je werk onderweg.

Mijn CV bouwen